Radovi u vrtu kao radnoterapijske aktivnosti u Domu za odrasle osobe Borova

Sadnja, briga i berba predstavljaju cjelovit ciklus rada u vrtu kao dio radnoterapijske aktivnosti – od pripreme zemlje i sjetve, preko svakodnevne njege biljaka, do berbe i razvrstavanja zrna i plodova. Ove aktivnosti imaju poseban značaj za naše korisnike. Rad s biljkama i sjemenkama potiče razvoj fine motorike i koordinaciju ruku, što doprinosi očuvanju samostalnosti u svakodnevnim aktivnostima. Praćenje rasta biljaka, planiranje i organizacija rada potiču pažnju, koncentraciju i mentalnu aktivnost, čime se jačaju kognitivne funkcije. Istovremeno, briga o biljkama i berba razvijaju osjećaj postignuća i zadovoljstva, smanjuju stres i donose mir, dok grupni rad potiče druženje, međusobnu podršku i osjećaj pripadnosti zajednici.

Cjelokupni proces počinje pripremom zemlje i sjetvom, gdje korisnici sudjeluju u laganim fizičkim zadacima koji razvijaju motoričke sposobnosti i osjećaj odgovornosti. Tijekom rasta biljke svakodnevna briga – zalijevanje, uklanjanje korova i praćenje razvoja biljke – jača strpljenje, rutinu i pažnju. Vrhunac aktivnosti dolazi u trenutku berbe kada korisnici vide konkretan rezultat svog truda. Ovaj završni korak potiče preciznost, koncentraciju i suradnju u grupi, a istovremeno donosi osjećaj ponosa i zadovoljstva. Od pripreme zemlje do berbe, korisnici našeg Doma sudjeluju u smislenim i motivirajućim aktivnostima koje nisu samo zadatak, već prilika za učenje, terapiju, druženje i uživanje u prirodi.

U našem Domu veliku pažnju posvećujemo radnoterapijskim aktivnostima koje korisnicima pružaju osjećaj korisnosti, zadovoljstva i pripadnosti. Jedna od takvih jesenskih aktivnosti je i biranje graha – jednostavan, ali vrlo vrijedan zadatak koji ima višestruke koristi. Biranje graha potiče finu motoriku i koordinaciju pokreta, jača pažnju i koncentraciju, a istovremeno djeluje smirujuće i opuštajuće. Osim toga, ova aktivnost korisnicima donosi osjećaj svrhovitosti, jer sudjeluju u nečemu što je praktično i povezano s pripremom hrane. Aktivnost se često provodi u manjim grupama, što dodatno potiče druženje, razgovor i međusobnu podršku. Na taj način biranje graha nije samo vježba, već i prilika za stvaranje toplog i prijateljskog ozračja u kojem se svi osjećaju uključeno.
Jos jedna od aktivnosti u jesen je i kupljenje krumpira, aktivnosti koja ima i praktičnu i terapijsku vrijednost.

Rad na zemlji doprinosi očuvanju fizičkih sposobnosti – potiče pokretljivost, koordinaciju, snagu i izdržljivost. Istodobno, boravak na svježem zraku i u prirodi djeluje umirujuće, podiže raspoloženje te pruža osjećaj zadovoljstva i ispunjenosti. Ova aktivnost ima i snažan socijalni karakter – korisnici rade zajedno, pomažu jedni drugima te dijele iskustva, čime se potiče međusobna suradnja i osjećaj zajedništva. Posebno je vrijedno što se rezultati rada odmah vide: prikupljeni plodovi postaju dio svakodnevnih obroka, što korisnicima daje dodatni osjećaj korisnosti i doprinosa zajednici. Za korisnike koji su iz ruralnih sredina ovakav oblik aktivnosti budi sjećanja na mladost, na obiteljske vrtove i zajednički rad u polju, što potiče pozitivne emocije i jača identitet.

Kroz ovakve i slične aktivnosti naši korisnici imaju priliku razvijati i održavati svakodnevne životne vještine, istovremeno jačajući samopouzdanje i osjećaj zajedništva te na taj način značajno se doprinosi kvaliteti života korisnika, pružajući im osjećaj korisnosti i zadovoljstva kroz stvarni rezultat vlastitog truda.

Bookmark the permalink.